NaslovnaForumRegistruj seTražiLista članovaPravilnikVideo pomoć Pristupi
Vazno: Za pristup kompletnom sadržaju našeg foruma, neophodna je registracija ili ukoliko već imate nalog, morate biti prijavljeni!

"Srodne duse"

Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Ljubav i seksualnost Pogledaj prethodnu temu
Pogledaj sledeću temu

"Srodne duse"
Autor Poruka
LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Pol: ?
Pridružio: 05 Jun 2007
Teme: 13

Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku
Poruka Upisano: Sub Dec 15, 2007 7:39 pm Odgovoriti sa citatom

Postoje li srodne duse?I sta je po vama srodna dusa?

Da li je to osoba veoma slicna vama ili cak ista?Ili je to osoba sa kojom se medjusobno nadopunjujete?

Da li ste je mozda vec pronasli;ili bar stekli takav utisak,a kasnije se ispostavilo da ste pogresili?

Dodaj post u Technorati Favorites
Dodaj post u Delicious Bookmarks
Dodaj post u Google Bookmarks
Dodaj post u Yahoo Bookmarks
Prevedi post/Translate this post
Podeli post sa prijateljima na Digg.com
Podeli post sa prijateljima na StumbleUpon
Podeli post sa prijateljima na MySpace
Podeli post sa prijateljima mejlom
Podeli post sa prijateljima na Fejsbuku
The best and most beautiful things in the world cannot be seen, nor touched ... but are felt in the heart.
95,8
Now watch what you say or they’ll be calling you a radical,
Liberal, fanatical, criminal.....!

Kaena
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pol: Zenski
Pridružio: 14 Sep 2007
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Dec 15, 2007 7:59 pm Odgovoriti sa citatom

LeeA ::
Postoje li srodne duse?I sta je po vama srodna dusa?

Da li je to osoba veoma slicna vama ili cak ista?Ili je to osoba sa kojom se medjusobno nadopunjujete?

Da li ste je mozda vec pronasli;ili bar stekli takav utisak,a kasnije se ispostavilo da ste pogresili?

Ja verujem da postoje. Imam neko svoje vidjenje cele te price musko-zensko, mozda sam negde vec pomenula ... mislim da za svakog coveka/zenu, postoji, njegova/njena polovina, kao recimo dve polovine jabuke. Mnoge su nam polovine lepe na oko, deluju odgovarajuce, ali koliko god mi zeleli, sa nama ne cine celo. Ima cak neka prica vezana za filozofiju, kako su navodno nekada postojala tri pola, muski, zenski, musko zenski i navodno su bila toliko mocna, jaka, da su se Bogovi uplasili i podelili ih, da bi ih oslabili ... ovi muski, traze muske, zenski, zenske, a musko zenski, pa zna se vec .... Ali, sa druge strane, ne mislim da covek moze samo jednom da voli. Postoje razlicite vrste ljubavi, tako je moguce voleti nekog iako on/ona nije tvoja srodna dusa, druga polovina, nazalost, takve se ljubavi pre ili kasnije zavrse tragicno ... Idealna osoba, je ustvari srodna dusa ... sta znaci idealna, pa za svakog razlicito, ali, to je neko ko mirise dobro (ima odgovarajuce razlike i time obezbedjuje dobre preduslove za buduce potomstvo), ko izgleda dobro (dokazano je da ljudi biraju partnere cije crte lica odgovaraju njihovim crtama lica, drugacije, koji lice na njih, zato kod nas ima ona narodna ... svaka zena na svog muza lici) i ko me razume, s kim mogu da pricam o svemu, da smo na istim talasnim duzinama ... I sad poslednje, upoznala sam dve osobe ...

"I believe in the sun, even when it is not shining, I believe in love, even when I do not feel it. I believe in God, even when He is silent"
* Kad mudrac pokaze ka mesecu, budala vidi samo prst *
LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Sub Dec 15, 2007 11:00 pm Odgovoriti sa citatom

Kaena ::
Ima cak neka prica vezana za filozofiju, kako su navodno nekada postojala tri pola, muski, zenski, musko zenski i navodno su bila toliko mocna, jaka, da su se Bogovi uplasili i podelili ih, da bi ih oslabili ...

Ima.Naime,po mitu,Zevs je taj koji je podelio ljude na pola,jer su oni hteli da se popnu na nebesa i zamene Bogove.

Ja znam za jednu...

Ima li filozofa na forumu?

The best and most beautiful things in the world cannot be seen, nor touched ... but are felt in the heart.
95,8

Jassa
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 24 Apr 2007
Teme: 85
Zemlja:

Pogledaj profil korisnika Pošalji privatnu poruku MSN Messenger
Poruka Upisano: Sub Dec 15, 2007 11:18 pm Odgovoriti sa citatom

Soulmate... heh... Cool

Iskreno, mislim da svako od nas ima više srodnih duša. I isto tako verujem da se može voleti više puta..
Srodna duša je trenutak... neki momenat života sazrevanja nečega u nama. Kako šta sazreva, tako za tim i tragamo...

Soulmate - Imzadi... Wink (ko je pratio Star Trek zna o čemu govorim)...

Evo vam pesma za sve soulmate-ove za kojima tragate:

Imzadi

Say the word
and most will look perplexed.
The word is new,
but the concept has
existed through out time.

An image.
A thought.
An unnamed longing.
A part of ourselves
we didn't know existed.

It's roots
are in fantasy.
But it's conception
is within the soul.

Imzadi

Soulmate

Beloved

First

More than first love.
First to touch the heart.
First to find the soul.
First to reach the center of
our core and being.
First to link as none other has.

Beloved.

Treasured.

Connected.

A part of who I am
and what I will be.

Imzadi knows me
as none other can.

Imzadi sees me
when I can't see myself.

Imzadi loves me
in spite of myself.

Imzadi is always with me,
even when I am unawares.

Imzadi is destiny.

Imzadi never leaves.

Imzadi is a truth
for our lifetimes.

Imzadi is love
but is more.

Cherished

Nurtured

Celebrated

Soulmate

Beloved

First

Imzadi

Prevod (by me):

IMZADI

Izgovori reč
I većinja njih će biti zapanjena.
Reč je nova, ali koncept
Je postojao i van vremena.

Slika.
Misao.
Bezimena žudnja.
Deo nas
Za koji nismo znali da postoji.

Njeni koreni
Su u fantaziji.
Ali njeno začeće
Je u duši.

Imzadi
Jedno sa dušom
Voljena
Prva

Više od prve ljubavi.
Prva koja je dotakla srce.
Prva koja je pronašla dušu.
Prva koja je dosegla centar
Naše srži i postojanja.
Prva sa kojom sam povezan kao sa ni jednom do sada.

Voljena.
Vredna.
Sjedinjena.
Deo onoga šta sam ja
I onoga šta ću biti.

Imzadi me poznaje kako niko drugi ne može.
Imzadi me vidi kada ja to ne mogu.
Imzadi me voli u mom inatu.
Imzadi je uvek samnom, čak i kada sam nepredvidiv.

Imzadi je sudbina.
Imzadi nikada ne odlazi.
Imzadi je istina do kraja naših života.
Imzadi je ljubav ali je i više od toga.

Cenjena
Izdignuta
Proslavljena

Jedno sa dušom
Voljena
Prva

IMZADI

Zapravo, ja sam je prevodila u ženskom rodu, ali Imzadi nije to po defaultu... Može biti i muško.

Posebna mi je čast, ja vas u to uveravam, izuzetno sam počašćen što sam umeo kao ja, a nisam kao drugi umeo. Smile M.Antić
Čuvam se promene - putem promene, ali u džepu nosim snove sve... i samo ja znam domete.
hm
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 11 Feb 2007
Teme: 70

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Dec 16, 2007 12:43 am Odgovoriti sa citatom

delovi iz Platonove price koja govori o twinsouls...

izvor: http://classics.mit.edu/Plato/symposium.html

Citat:
"...Mankind; he said, judging by their neglect of him, have never, as I think, at all understood the power of Love. For if they had understood him they would surely have built noble temples and altars, and offered solemn sacrifices in his honour; but this is not done, and most certainly ought to be done: since of all the gods he is the best friend of men, the helper and the healer of the ills which are the great impediment to the happiness of the race. I will try to describe his power to you, and you shall teach the rest of the world what I am teaching you. In the first place, let me treat of the nature of man and what has happened to it; for the original human nature was not like the present, but different. The sexes were not two as they are now, but originally three in number; there was man, woman, and the union of the two, having a name corresponding to this double nature, which had once a real existence, but is now lost, and the word "Androgynous" is only preserved as a term of reproach. In the second place, the primeval man was round, his back and sides forming a circle; and he had four hands and four feet, one head with two faces, looking opposite ways, set on a round neck and precisely alike; also four ears, two privy members, and the remainder to correspond. He could walk upright as men now do, backwards or forwards as he pleased, and he could also roll over and over at a great pace, turning on his four hands and four feet, eight in all, like tumblers going over and over with their legs in the air; this was when he wanted to run fast. Now the sexes were three, and such as I have described them; because the sun, moon, and earth are three;-and the man was originally the child of the sun, the woman of the earth, and the man-woman of the moon, which is made up of sun and earth, and they were all round and moved round and round: like their parents. Terrible was their might and strength, and the thoughts of their hearts were great, and they made an attack upon the gods; of them is told the tale of Otys and Ephialtes who, as Homer says, dared to scale heaven, and would have laid hands upon the gods. Doubt reigned in the celestial councils. Should they kill them and annihilate the race with thunderbolts, as they had done the giants, then there would be an end of the sacrifices and worship which men offered to them; but, on the other hand, the gods could not suffer their insolence to be unrestrained.

At last, after a good deal of reflection, Zeus discovered a way. He said: "Methinks I have a plan which will humble their pride and improve their manners; men shall continue to exist, but I will cut them in two and then they will be diminished in strength and increased in numbers; this will have the advantage of making them more profitable to us. They shall walk upright on two legs, and if they continue insolent and will not be quiet, I will split them again and they shall hop about on a single leg." He spoke and cut men in two, like a sorb-apple which is halved for pickling, or as you might divide an egg with a hair; and as he cut them one after another, he bade Apollo give the face and the half of the neck a turn in order that the man might contemplate the section of himself: he would thus learn a lesson of humility. Apollo was also bidden to heal their wounds and compose their forms. So he gave a turn to the face and pulled the skin from the sides all over that which in our language is called the belly, like the purses which draw in, and he made one mouth at the centre, which he fastened in a knot (the same which is called the navel); he also moulded the breast and took out most of the wrinkles, much as a shoemaker might smooth leather upon a last; he left a few, however, in the region of the belly and navel, as a memorial of the primeval state. After the division the two parts of man, each desiring his other half, came together, and throwing their arms about one another, entwined in mutual embraces, longing to grow into one, they were on the point of dying from hunger and self-neglect, because they did not like to do anything apart; and when one of the halves died and the other survived, the survivor sought another mate, man or woman as we call them, being the sections of entire men or women, and clung to that. They were being destroyed, when Zeus in pity of them invented a new plan: he turned the parts of generation round to the front, for this had not been always their position and they sowed the seed no longer as hitherto like grasshoppers in the ground, but in one another; and after the transposition the male generated in the female in order that by the mutual embraces of man and woman they might breed, and the race might continue; or if man came to man they might be satisfied, and rest, and go their ways to the business of life: so ancient is the desire of one another which is implanted in us, reuniting our original nature, making one of two, and healing the state of man.
Each of us when separated, having one side only, like a flat fish, is but the indenture of a man, and he is always looking for his other half. Men who are a section of that double nature which was once called Androgynous are lovers of women; adulterers are generally of this breed, and also adulterous women who lust after men: the women who are a section of the woman do not care for men, but have female attachments; the female companions are of this sort. But they who are a section of the male follow the male, and while they are young, being slices of the original man, they hang about men and embrace them, and they are themselves the best of boys and youths, because they have the most manly nature. Some indeed assert that they are shameless, but this is not true; for they do not act thus from any want of shame, but because they are valiant and manly, and have a manly countenance, and they embrace that which is like them. And these when they grow up become our statesmen, and these only, which is a great proof of the truth of what I am saving. When they reach manhood they are loves of youth, and are not naturally inclined to marry or beget children,-if at all, they do so only in obedience to the law; but they are satisfied if they may be allowed to live with one another unwedded; and such a nature is prone to love and ready to return love, always embracing that which is akin to him. And when one of them meets with his other half, the actual half of himself, whether he be a lover of youth or a lover of another sort, the pair are lost in an amazement of love and friendship and intimacy, and would not be out of the other's sight, as I may say, even for a moment: these are the people who pass their whole lives together; yet they could not explain what they desire of one another. For the intense yearning which each of them has towards the other does not appear to be the desire of lover's intercourse, but of something else which the soul of either evidently desires and cannot tell, and of which she has only a dark and doubtful presentiment. Suppose Hephaestus, with his instruments, to come to the pair who are lying side, by side and to say to them, "What do you people want of one another?" they would be unable to explain. And suppose further, that when he saw their perplexity he said: "Do you desire to be wholly one; always day and night to be in one another's company? for if this is what you desire, I am ready to melt you into one and let you grow together, so that being two you shall become one, and while you live a common life as if you were a single man, and after your death in the world below still be one departed soul instead of two-I ask whether this is what you lovingly desire, and whether you are satisfied to attain this?"-there is not a man of them who when he heard the proposal would deny or would not acknowledge that this meeting and melting into one another, this becoming one instead of two, was the very expression of his ancient need. And the reason is that human nature was originally one and we were a whole, and the desire and pursuit of the whole is called love. There was a time, I say, when we were one, but now because of the wickedness of mankind God has dispersed us, as the Arcadians were dispersed into villages by the Lacedaemonians. And if we are not obedient to the gods, there is a danger that we shall be split up again and go about in basso-relievo, like the profile figures having only half a nose which are sculptured on monuments, and that we shall be like tallies. "

sujeta je mali ostrasceni cuvar iluzija koji cuci u skoro svakom od nas i ceka pravi cas...

sva religiozna ucenja, sve ideologije, i sva ostala lazna znanja, su pre svega egoisticni obrazci ponasanja koji vode ka otudjenju coveka od sebe i svog okruzenja......
LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Dec 16, 2007 4:37 pm Odgovoriti sa citatom

A bas sam htela da se izbegne vezivanje srodne duse za Platona.
Kada neko kaze "srodna dusa" da li je prvo sto pomislite Platonska ljubav?

Citat:
Nothing has produced more unhappiness than the concept of the soul mate,says Atlanta psychiatrist Frank Pittman.

95,8

Kaena
Redovni posetilac
Redovni posetilac

Pridružio: 14 Sep 2007
Teme: 3
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Dec 16, 2007 6:10 pm Odgovoriti sa citatom

LeeA ::
A bas sam htela da se izbegne vezivanje srodne duse za Platona.
Kada neko kaze "srodna dusa" da li je prvo sto pomislite Platonska ljubav?

Citat:
Nothing has produced more unhappiness than the concept of the soul mate,says Atlanta psychiatrist Frank Pittman.
Uprincipu da. Nekako mi je bitnija mantalna povezanost, nego fizicka. Prisustvo sex-a moze da srusi tu neku ruzicastu izmaglicu kreiranu oko lika neke osobe. Sex nekako vezuje noge za zemlju, jer ipak, to je nagon. Bas sam skoro polemisala o ovim stvarima ... mada, kao sto jednom rekoh mnoge lose veze traju jer je sex dobar, a mnoge dobre veze su propale zbog loseg seksa ...

"I believe in the sun, even when it is not shining, I believe in love, even when I do not feel it. I believe in God, even when He is silent"
* Kad mudrac pokaze ka mesecu, budala vidi samo prst *
Redrose
Starosedelac
Starosedelac

Pridružio: 06 Okt 2007
Teme: 7
Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Dec 16, 2007 10:10 pm Odgovoriti sa citatom

Citat:
Uprincipu da. Nekako mi je bitnija mantalna povezanost, nego fizicka. Prisustvo sex-a moze da srusi tu neku ruzicastu izmaglicu kreiranu oko lika neke osobe. Sex nekako vezuje noge za zemlju, jer ipak, to je nagon. Bas sam skoro polemisala o ovim stvarima ... mada, kao sto jednom rekoh mnoge lose veze traju jer je sex dobar, a mnoge dobre veze su propale zbog loseg seksa ...

ako pricamo o ljubavnim vezama, onda ovo da lose veze opstaju zbog dobrog sexa pije vodu samo ako su u pitanju napaljeni tinejdzeri,ili neki veoma plitki ljudi....a takvima se ne bih zamarala!
a nema dobre veze bez dobrog sexa...to ide jedno s' drugim... ili ce ti biti dobro i u krevetu i van njega ,ili ti nece biti dobro uopste..................
mada mi nekako cela ova prica spada u off topic........
sorry Leea Sad

I really am a nice person
Hold fast to dreams, for if dreams die, life is a broken winged bird that cannot fly!
Minds are like parachutes-They only function when they are open.
LeeA
Starosedelac
Starosedelac

Zemlja:

Poruka Upisano: Ned Dec 16, 2007 11:15 pm Odgovoriti sa citatom

Ok,ok...i nije off.

Platonska ljubav je prijateljska.Postoji,ali je nepotpuna.

Ne mesajmo samo polni nagon i polnu ljubav.
Ako to ne svedete samo na nagon,vec na nesto vise,a posto i covek nije bespolan,onda bi trebalo da su potrebne "obe" ljubavi da bi ljubav bila potpuna.
I licno mislim da ne treba odvajati duhovno od telesnog,ili npr. emocije od uma,kao sto se to cesto cini na nacin na koji se cini-kreiranjem ostrih granica.

Treba osobu sagledati u potpunosti.Ne treba kreirati nikakve iluzije.U stvari,ako vec postoji istinska povezanost i ako ste realni,onda ne moze nista da srusi sliku.Medjutim,ljudi cesto idealizuju,i ne sagledavaju u potpunosti.Zato sam i navela onaj citat.Prvo,neki ljudi nemaju stvarnu sliku o sebi,drugo stvore sliku o idealnom partneru i za njim tragaju bezuspesno ceo zivot,pa im nijedan sadasnji nije dovoljno dobar.

Iz nekog drugog ugla...Confused Question

Citat:
S. M. Johnson,jedan od predstavnika self-psihologije,smatra da termin srodnih dusa,duhovnih partnera(soulmates) u stvari potjece iz regresije na stanje blizanastva(“osjecaj isti smo”) koje se temelji na potrazi za savrsenim alter-egom.Nakon odredjenog vremena,kada ovakav oblik jedinstva oslabi-jer u realnosti postoje dvije osobe koje,naravno,nisu identicne-iskrsava druga strana ovog oblika vezanosti koja se manifestira kroz ljutnju zbog razlicitosti.
Po self-psihologiji,dijete je po rodjenju u stanju jedinstva s majkom pri cemu majku ne dozivljava kao zasebno bice,vec je ona "dio njega" ili je ono "dio nje".Heinz Kohut upucuje da takozvano blizanastvo (osjecaj "isti smo") vuce korijenje iz ranog djetinjstva,kada dijete jos uvijek ne shvaca da je odvojeno od majke,ali pretpostavlja da ono i majka imaju manje-vise identicnu psihu.

95,8

vlaky
Starosedelac
Starosedelac

Pol: Muski
Pridružio: 09 Jan 2007
Teme: 245
Zemlja:

Poruka Upisano: Pon Dec 17, 2007 9:16 am Odgovoriti sa citatom

Ako je samo nagon razlog za musko-zenski odnos,koliko se razlikujemo od zivotinja??

bolje jedno vruce pivo nego cetir ladna
Prikaži poruke iz poslednjih:    

Odgovori na poruku    Natasa-Miljkovic.com - forum » Ljubav i seksualnost Sva vremena su (GMT +2:00) Beograd, Kaliningrad, South Africa
Idi na stranu 1, 2, 3, 4, 5  Sledeci
Strana 1 od 5

Skoči na: 
Ne možete pisati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete menjati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete brisati vaše poruke u ovom forumu
Ne možete glasati u ovom forumu

Srodne teme
Naziv teme  Autor   Poslednja poruka 
Porast homoseksualnosti u Srbiji. Problem ili.. Husker Du Pon Jun 18, 2012 10:54 pm  Pogledaj zadnje poruke
Stres i njegove posledice Nenad-GL Sre Sep 30, 2009 9:20 pm  Pogledaj zadnje poruke
Data ili prodata roba ? Sunđer Bob Uto Sep 11, 2007 7:36 pm  Pogledaj zadnje poruke
Beovizija-igra mocnika ili prestizni festival muzike- Mateja Ned Mar 18, 2007 1:40 am  Pogledaj zadnje poruke
Svi smo pomalo (ili malo više) jednopartijski diktatori Jethro Pet Feb 09, 2007 2:59 am  Pogledaj zadnje poruke

Stavovi koje izražavaju članovi foruma u svojim porukama su njihovi lični stavovi i ne predstavljaju zvanične stavove uredništva emisije "Ključ" i Nataše Miljković.
Svaki korisnik snosi punu moralnu i materijalnu odgovornost za sve poruke koje na forumu napiše. Urednici foruma odriču se odgovornosti za sadržaj tih poruka.

NaslovnaBiografijaForumBlogGalerijaIntervjuiKontaktArhiva emisijaDownloadLink to us!Natasa-Miljkovic.com - RSS za temu
Forum je baziran na phpBB 2.x software-u. Originalni dizajn napravio je Vjacheslav Trushkin. Forum održava ekipa foruma. Pravila ponašanja možete naći ovde!